• ENORM-Z-X-PM
 • GT-Lehrdorn
 • Kreissegmentfraeser
 • PunchTap
 • Speedsynchro-Modular
 • Tandemkegel
 • Cut&Form
 • EF-Hauptsitz

Elektroniczny katalog Tool Finder

Dzięki aplikacji Tool Finder mogą Państwo w łatwy i szybki sposób znaleźć odpowiednie narzędzia do Państwa przypadku. Ponadto za pomocą Tool Findera zarejestrowani użytkownicy mogą zamawiać narzędzia.


Numer pozycji:
RoHS Konformitätserklärung
Dodd-Frank Act Section
REACH
REACH

Minimalne smarowanie (MQL/MMS)

Informacje ogólne:
Poprzez minimalne smarowanie, rozumie się chłodzenie procesów obróbczych z niewielką ilością czynnika chłodząco - smarującego. Dlatego bardzo ważne jest to aby środek chłodząco - smarujący był bezpośrednio skierowany na miejsce styku narzędzia z przedmiotem obrabianym, w celu redukowania wytwarzanego ciepła przez tarcie.

O minimalnym smarowaniu mówimy wtedy, kiedy ilość czynnika smarującego wynosi od 5 do 50 ml/h a nośnikiem medium jest powietrze. Ta technika powstała na skutek połączenia dwóch metod chłodzenia, na mokro oraz na sucho.

Różne systemy MQL/MMS:
Generalnie rozróżniamy zewnętrzne i wewnętrzne systemy MQL/MMS:

 • Do systemu zewnętrznego chłodzenia potrzebne jest zainstalowanie specjalnej dyszy na maszynie, która będzie podawała mieszankę powietrzno-olejową w miejsce obróbki. W przypadku tym nie potrzebujemy specjalnej oprawki narzędziowej.
 • Aby zastosować wewnętrzne chłodzenie MQL/MMS potrzebujemy odpowiednio przygotowanego wrzeciona maszyny, oprawek narzędziowych oraz narzędzi (wymagane są specjalne oprawki do chłodzenia MQL/MMS).

Rozróżniamy dwa rodzaje systemów  wewnętrznego chłodzenia MQL/MMS: 

 • W przypadku  systemu 1- kanałowego MQL/MMS, mieszanka olejowo-powietrza zostaje wytworzona przed wrzecionem maszyny w odpowiednim urządzeniu i podawana w miejsce obróbki poprzez wrzeciono maszyny i system mocowania.
 • W przypadku systemu 2-kanałowego MQL/MMS, olej i powietrze jest przeprowadzane przez wrzeciono a mieszanie obu mediów następuje na wejściu do oprawki narzędziowej.

1-Kanałowy system- MQL/MMS

 2-Kanałowy system- MQL/MMS

 1. Złącze obrotowe
 2. Wrzeciono
 3. Rurka doprowadzająca MMS/MQL
 4. Element łączący
 5. Oprawka narzędziowa
 6. Narzędzie

Oprawki narzędziowe:
Oprawki narzędziowe do minimalnego smarowania muszą być nie tylko pewnie połączone z narzędziem ale także umożliwiać bezoporowy przepływ mieszanki oleju i powietrza. Przy dwu kanałowym systemie MQL/MMS, musi zostać wytworzona mieszanka powietrza i oleju w miejscu pomiędzy wrzecionem a oprawką narzędziową. Dlatego też do tego powstały specjalne oprawki zaprojektowane do systemu MQL/MMS. Dodatkowo powstały normy narzędziowe, ewentualnie norma E DIN 69090, które określają punkt przekazania pomiędzy wrzecionem a oprawką narzędziową. Nasze oprawki EMUGE odpowiadają tym normom. Aby uniknąć martwego pola i niedokładności osadzenia narzędzia, firma EMUGE oferuje specjalne narzędzia do minimalnego smarowania. Dzięki temu przekazywanie tego smarowania pomiędzy oprawką a narzędziem, zostało odpowiednio dopasowane.

Przykłady oprawek MQL/MMS:
1. KSN/MQL:

Te szybkowymienne oprawki są wyposażone w kompensację wzdłużna na ściskanie i rozciąganie oraz patent firmy Emuge - mechanizm nacisku punktu oraz mechanizm pozwalający na automatyczne rozsprzęglenie (rozłączenie) zabiera od oprawki. Dodatkowo osiągamy poprzez rurkę sprężynującą niezakłócone podawanie  mieszanki olejowo - powietrznej z oprawki narzędziowej do narzędzia. Do tego, firma EMUGE oferuje zabieraki szybkowymienne typu EM/MQL, połączenie pomiędzy oprawką do gwintowania a zabierakiem szybkowymiennym może być uszczelnione. Uszczelnienie to jest stosowane przy obróbce żeliwa.

2. Softsynchro®/MMS:
Oprawki te są wyposażone w korektę synchronizacji (minimalną kompensację wzdłużną) wraz z oddzielnym przeniesieniem momentu obrotowego i sił (spójrz na synchroniczne wykonywanie gwintów). Także w tym przypadku, w celu optymalizacji przepływu została użyta sprężynująca rurka. Dzięki ciągłemu nacisku, rurka jest w stałym kontakcie z chwytem narzędzia, gwarantując przepływ bez żadnych strat.

 
Social Media
Werkzeugdaten | EF Tool-Data
EF-Schnittdatenrechner
EF-Workshops 2019
informacje bieżące
Ausbildung & Karriere
Für den Ausbildungsbeginn September 2020 bitten wir um Bewerbung mit den entsprechenden Zeugnissen.

Die Ausbildungsplätze 2019 sind sowohl für den kaufmännischen Bereich als auch für den gewerblich-technischen Bereich besetzt.