• ENORM-Z-X-PM
 • GT-Lehrdorn
 • Kreissegmentfraeser
 • PunchTap
 • Speedsynchro-Modular
 • Tandemkegel
 • Cut&Form
 • EF-Hauptsitz

Elektroniczny katalog Tool Finder

Dzięki aplikacji Tool Finder mogą Państwo w łatwy i szybki sposób znaleźć odpowiednie narzędzia do Państwa przypadku. Ponadto za pomocą Tool Findera zarejestrowani użytkownicy mogą zamawiać narzędzia.


Numer pozycji:
RoHS Konformitätserklärung
Dodd-Frank Act Section
REACH
REACH

Minimalne smarowanie (MQL/MMS)

Informacje ogólne:
Poprzez minimalne smarowanie, rozumie się chłodzenie procesów obróbczych z niewielką ilością czynnika chłodząco - smarującego. Dlatego bardzo ważne jest to aby środek chłodząco - smarujący był bezpośrednio skierowany na miejsce styku narzędzia z przedmiotem obrabianym, w celu redukowania wytwarzanego ciepła przez tarcie.

O minimalnym smarowaniu mówimy wtedy, kiedy ilość czynnika smarującego wynosi od 5 do 50 ml/h a nośnikiem medium jest powietrze. Ta technika powstała na skutek połączenia dwóch metod chłodzenia, na mokro oraz na sucho.

Różne systemy MQL/MMS:
Generalnie rozróżniamy zewnętrzne i wewnętrzne systemy MQL/MMS:

 • Do systemu zewnętrznego chłodzenia potrzebne jest zainstalowanie specjalnej dyszy na maszynie, która będzie podawała mieszankę powietrzno-olejową w miejsce obróbki. W przypadku tym nie potrzebujemy specjalnej oprawki narzędziowej.
 • Aby zastosować wewnętrzne chłodzenie MQL/MMS potrzebujemy odpowiednio przygotowanego wrzeciona maszyny, oprawek narzędziowych oraz narzędzi (wymagane są specjalne oprawki do chłodzenia MQL/MMS).

Rozróżniamy dwa rodzaje systemów  wewnętrznego chłodzenia MQL/MMS: 

 • W przypadku  systemu 1- kanałowego MQL/MMS, mieszanka olejowo-powietrza zostaje wytworzona przed wrzecionem maszyny w odpowiednim urządzeniu i podawana w miejsce obróbki poprzez wrzeciono maszyny i system mocowania.
 • W przypadku systemu 2-kanałowego MQL/MMS, olej i powietrze jest przeprowadzane przez wrzeciono a mieszanie obu mediów następuje na wejściu do oprawki narzędziowej.

1-Kanałowy system- MQL/MMS

 2-Kanałowy system- MQL/MMS

 1. Złącze obrotowe
 2. Wrzeciono
 3. Rurka doprowadzająca MMS/MQL
 4. Element łączący
 5. Oprawka narzędziowa
 6. Narzędzie

Oprawki narzędziowe:
Oprawki narzędziowe do minimalnego smarowania muszą być nie tylko pewnie połączone z narzędziem ale także umożliwiać bezoporowy przepływ mieszanki oleju i powietrza. Przy dwu kanałowym systemie MQL/MMS, musi zostać wytworzona mieszanka powietrza i oleju w miejscu pomiędzy wrzecionem a oprawką narzędziową. Dlatego też do tego powstały specjalne oprawki zaprojektowane do systemu MQL/MMS. Dodatkowo powstały normy narzędziowe, ewentualnie norma E DIN 69090, które określają punkt przekazania pomiędzy wrzecionem a oprawką narzędziową. Nasze oprawki EMUGE odpowiadają tym normom. Aby uniknąć martwego pola i niedokładności osadzenia narzędzia, firma EMUGE oferuje specjalne narzędzia do minimalnego smarowania. Dzięki temu przekazywanie tego smarowania pomiędzy oprawką a narzędziem, zostało odpowiednio dopasowane.

Przykłady oprawek MQL/MMS:
1. KSN/MQL:

Te szybkowymienne oprawki są wyposażone w kompensację wzdłużna na ściskanie i rozciąganie oraz patent firmy Emuge - mechanizm nacisku punktu oraz mechanizm pozwalający na automatyczne rozsprzęglenie (rozłączenie) zabiera od oprawki. Dodatkowo osiągamy poprzez rurkę sprężynującą niezakłócone podawanie  mieszanki olejowo - powietrznej z oprawki narzędziowej do narzędzia. Do tego, firma EMUGE oferuje zabieraki szybkowymienne typu EM/MQL, połączenie pomiędzy oprawką do gwintowania a zabierakiem szybkowymiennym może być uszczelnione. Uszczelnienie to jest stosowane przy obróbce żeliwa.

2. Softsynchro®/MMS:
Oprawki te są wyposażone w korektę synchronizacji (minimalną kompensację wzdłużną) wraz z oddzielnym przeniesieniem momentu obrotowego i sił (spójrz na synchroniczne wykonywanie gwintów). Także w tym przypadku, w celu optymalizacji przepływu została użyta sprężynująca rurka. Dzięki ciągłemu nacisku, rurka jest w stałym kontakcie z chwytem narzędzia, gwarantując przepływ bez żadnych strat.

 
Social Media
Werkzeugdaten | EF Tool-Data
EF-Schnittdatenrechner
EF-Workshops 2019
informacje bieżące
Ausbildung & Karriere
Für den Ausbildungsbeginn September 2020 bitten wir um Bewerbung mit den entsprechenden Zeugnissen bis zum 30.09.2019

Die Ausbildungsplätze 2019 sind sowohl für den kaufmännischen Bereich als auch für den gewerblich-technischen Bereich besetzt.